Skip to main content

Saint Louis University Chaifetz School of Business Header Logo Center

Menu Search & Directory

2020 Excellence Awards: The Chaifetz School of Business Honors Students, Faculty and Staff

Each year, the Chaifetz School of Business honors outstanding members of its academic and professional communities at the annual Excellence Awards. Originally scheduled for May 1, unfortunately the 2020 awards ceremony was canceled due to COVID-19 restrictions. While the in-person event was unable to take place, the Chaifetz School wishes to congratulate 2020 Excellence Awards winners for their outstanding accomplishments.

An entrance to SLU with Cook Hall visible in the background.

 

Students received awards for their academic achievement, outstanding professional work and commitment to service in business. Faculty awards were made for excellence in teaching, research and service, while  staff were honored for their dedication to their work, Saint Louis University and service to the community. While we are always proud of our Chaifetz School community, we are especially honored to be able to recognize the hard work of the individuals listed below. 

Click on each of the categories below to view the awardees:

Outstanding Undergraduate Student Awards

Accounting - Rachel Denise Dippel

Analytics & Enterprise Systems - Ethan Donovan Koch

Economics - William C. Russell III

Entrepreneurship - Nathan Alexander Held

Finance - Benjamin Garrett Cleveland

Information Technology Management - Grace Christina Marker

International Business - Jorge Serrano Fernandez

Leadership & Human Resource Management - Jackson C. Jones

Marketing - Madeline Catherine Burns

Sports Business - Zachary Tyler Short

Intern - Grace Ann Neary

Service Leadership - Zachary Tyler Short

Student Athlete - Olivia Catherine Wanasek

Student Athlete - Constantin Heider

The Larry Vonder Haar Service Leadership Award - Gabriella C. Bianchi

The Leroy J. Grossman Outstanding Student Award - Samuel Cubillos

The Frederick C. Yeager Service Award - Zachary Tyler Short

Delta Sigma Pi Scholarship Key - Rachel Denise Dippel

Outstanding Graduate Student Awards

Neil Seitz Award - Alexandra Leigh Hudelson

Master of Science in Applied Financial Economics - Jie Hu

Professional Master of Business Administration - Kendra Jo Rakers

Executive Master of International Business - Krystle J. Carr

Master of Science in Supply Chain Management - Tram N. Tran

Master of Accounting - Anne Kathryn Tulloh

Dean's Student Advisory Board

Outstanding Student Leader - William C. Russell III

Most Improved Student Organization - Delta Sigma Pi

Outstanding Student Organization - Economics Club

Service Leadership Senior Recognition

Keara Machande Anonson

Gabriella C. Bianchi

Clare Margaret Garrity

Shannon Celeste Groark

Abigail Maureen Guenther

Allison Christine Hallums

Rafael Louie Hinlo

Garrett M. Hurst

Brendan Edward Kelly

Grant Lane Kraemer

Jia Li

Elizabeth Anne Metz

Lucille Lee Rau

Caroline Mary Schaupp

Zachary Tyler Short

Robert C. Stark

Jacob Patrick Styve

Samuel James Kroening

Student Ambassadors

Keara Machande Anonson

Victoria Birchem

Nathan Buchholz

Trevor Chen

Kage Forrest

Shannon Celeste Groark

Lance Hussey

Soi Lee

Mariah Lynn

Sophie Mueller

Marissa Oxendine

Claire Prager

Maria Richart

Jack Schneider

Matt Schneider

Anne Kathryn Tulloh

Lizzie Twardock

Staff Awards

Gerald Sax Staff Service Award - Gerry Singer

Patricia Galati Staff Service Award - Judy Pierce

Faculty Awards

Executive Master of International Business Teacher of the Year Award - Patricio Duran

Graduate Business Faculty of the Year Award - Hailong Qian

Beta Gamma Sigma Outstanding Teacher Award - Bonnie Wilson

Fr. Thomas M. Knapp, S.J., Distinguished Faculty Member Award - Brad Carlson

Faculty Research Annual Awards

Full Professor - Jintong Tang

Associate Professor - Palash Bera

Assistant Professor - Katie Kelting

Faculty Research Three-Year Awards

Full Professor - Bidisha Chakrabarty

Associate Professor - Justin Goodson

Diamond Publication Awards

Bidisha Chakrabarty

Palash Bera

Faculty Service Awards

The Debra Barbeau Non-Tenure Track Faculty Service Award - Vince Volpe

Tenure Track Faculty Service Award - Katie Kelting

Scholarships

Anheuser-Busch Global Business Scholar - Maria Delkamiller

BIIB Advisory Board International Business Scholar - Aldo Noseda Olivari

Novus Global Business Scholarship - Marissa Oxendine

Bayer Global Business Scholarship - Rafael Louie Hinlo

Seung Kim International Business Scholarship - Xueting Chen

Neil Seitz International Business Student Scholarship - Shay Adler

MasterCard International Business Scholar - Gabriella Bianchi

Boeing BOLD Scholarship - Lindsey Ferguson, Agnieszka Gasior, Jessica Henn, Nathan Hilmer, Irma Hukeljic, Peter Hurst, Lance Hussey, Sophie Mueller, Marissa Oxendine, Lindsey Pollnow, Olivia Rainey, Cassidy Rimmey, Sara Rutherford, Jacob Tiemann, Zach Weinzimmer

NISA Scholarship - Joseph Feder, Dominic Herr, Austin Junger,  Safa Siddiqui

Cass Info Systems Service Leadership Senior - Rafael Louie Hinlo

Cass Info Systems Service Leadership Junior - Claire Prager

Cass Info Systems Service Leadership Sophomore - Lance Hussey

McDowell Entrepreneurship Award - Brice Handel, Luis E. Delgado Mojica, Dana F. Musleh, Jacob C. Bruenning, Haley M. Anderson, Claire M. Prager, Henry R. Matus